Darłowo
 
  • panorama widoków
  • panorama widoków
  • panorama widoków
  • panorama widoków

Darłówko    Darłówko    Darłówko

Darłowo – Historia miasta

Początki miasta sięgają XI w. gdy na tym terenie istniał gród o nazwie Diriov lub Dirlov. Mieszkańcy grodu trudnili się przede wszystkim żeglarstwem, połowami i tkactwem. Prawa miejskie Darłowo otrzymało w 1271 roku na zasadach prawa lubeckiego. W 1352 roku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem księcia wołogoskiego Bogusława V z dynastii Gryfitów, rozpoczęto budowę zamku.  W owym czasie miasto nawiązało także współprace z Hanzą, której pełnoprawnym członkiem stało się w  1412 r..  Ważną postacią urodzona w Darłowie był Eryk Pomorski znany także jako  późniejszy król Norwegii Eryk III i król Danii Eryk VIII oraz król Szwecji. Gdy jednak detronizowano go ze wszystkich tronów powrócił do Darłowa i zajął się rozbudowa miasta i tu też został pochowany.

Na kartach historii Darłowa istnieje także wzmianka o potężnej fali, która zalała Darłówko i część Darłowa. Fala była na tyle potężna, że porwała z postu statki a jeden z nich pognała aż do wzgórza Kopa. Podobno fali towarzyszył dźwięk przypominający pomruk niedźwiedzia. Fale nazwano „niedźwiedziem morskim”.

 

W czasie drugiej wojny światowej zamontowano w Darłowie dwa największe działa w historii świata. Budowę Dory i Gustava kilkukrotnie odwiedzał Adolf Hitler.

Po wojnie w 1946 roku Darłowo zostało administracyjnie włączone do nowopowstałego województwa szczecińskiego a jego niemieccy rezydenci zostali wysiedleni do Niemiec. W 1953 roku powstała Zasadnicza Szkoła Rybołówstwa Morskiego przez co miasto stało się ważnym ośrodkiem kształcenia kadr gospodarki morskiej.

Zapraszamy do serwisu o Darłowie infodarlowo.pl

Oferujemy komfortowe i tanie pokoje wszystkim osobom pragnącym spędzić urlop w Darłowie.